Pole dance jako epidemia w świecie tańca i sportu

0 Comments
pole dance

Czym jest pole dance i skąd się wziął?

Pole dance, czyli sztuka tańca na rurze, jest obecnie bardzo popularna wśród młodych ludzi. Pole dance w nieco innej formie znany był już setki lat temu. W Egipcie i Rzymie mężczyźni urządzali trening siłowy z drewnianym kijem. W XII wieku taniec na rurze rozpoczął się w Indiach. W tamtych czasach słupem była drewniana kłoda. Później cyrkowcy zaczęli wykonywać różne akrobatyczne ewolucje na drążku. To właśnie cyrkowcy wymyślili wiele nowych elementów akrobatycznych, których dziś uczymy się na zajęciach pole dance. W 1968 roku, z atmosfery cyrkowej, pole dance przeniósł się do zagranicznego striptizu. Na przykład w Oregonie w USA zaczęto tańczyć striptiz na pylonie, przez co taniec nabrał nowego znaczenia, występy stały się bardziej seksualne i uwodzicielskie. Ale w 1980 roku pole dance odszedł od klubów ze striptizem i nabrał tanecznego i akrobatycznego charakteru.

Nowoczesny pole dance. Historia .

Dziś pylon (tyczka) – to to samo narzędzie do zajęć, ale nie jest to już drewniany kij, a metalowa rura o średnicy ok. 40-50 mm. Istnieją dwa rodzaje pylonów: statyczne i obrotowe. Obracający się pylon jest używany głównie w celu uzyskania lepszego efektu wizualnego.

Każdego roku od 2003 było wiele międzynarodowych i krajowych mistrzostw pole dance na całym świecie. Ale najważniejsze są mistrzostwa świata, ich organizacja jest zaangażowana w kilku międzynarodowych organizacjach, gdzie stałym liderem od wielu lat jest Australia. To właśnie w tym kraju sex dance jest bardziej popularny niż w Europie. W każdym mieście jest co najmniej jedna szkoła tańca na pylonie. W Australii, nie uważa się za wstydliwe tańczyć w klubach, więc wielu choreografów oprócz swojej podstawowej działalności, moonlighting w takich instytucjach i aktywnie zapraszają tam swoich uczniów. Najlepsi tancerze pole dance są wybierani poprzez konkursy: od miasta do międzynarodowego – przez cały rok.

Pole dance zyskuje na popularności

Pole dance zatacza coraz szersze kręgi w kraju, zyskując coraz więcej chętnych do nauki nowego rodzaju tańca. Wiele byłych gimnastyczek i tancerek przechodzi do sportu pole dance, więc w zawodach uczestnicy są zazwyczaj podzieleni na amatorów i profesjonalistów. W Rosji, jedna po drugiej otwierają nowe szkoły tańca polo, nawet w małych miastach. Pylony ustawia się w domu, aby ćwiczyć nie tylko w studiu tańca, ale także aby ćwiczyć elementy w każdej wolnej chwili.

W internecie można znaleźć wiele różnych informacji na temat tańca na pylonie. Tancerze tworzą różne społeczności polidancerów w sieciach społecznościowych, gdzie można dowiedzieć się wielu nowych i ciekawych rzeczy, przyjąć doświadczenia innych i podzielić się własnymi. Istnieją lekcje wideo, które mogą być używane do nauki różnych wiązek, i po prostu wideo z konkursów początkujących, profesjonalistów i gwiazd pole dance. W studiach tańca, które uczą pole dance są zawsze różne klasy mistrzowskie, gdzie można uczyć się od silnych sportowców i gwiazd światowych. Na MCs choreografowie pokazują nowe wiązanki, zdradzają tajniki skomplikowanych elementów i przekazują wiele przydatnych informacji do doskonalenia umiejętności i dalszego rozwoju. A przede wszystkim ładują pozytywnością, energią, dają “kopa w tyłek”. Nie musisz włączać do swojego przyszłego numeru elementów i akordów tanecznych z MC gwiazdy. Możesz złapać falę inspiracji i wymyślić coś własnego, nowego i oryginalnego.

Wiele osób ma tendencję do mylenia pole dance ze striptizem. Reputację tę zyskał dzięki historycznemu i współczesnemu wykorzystaniu pylonu przez tancerki striptizu do tańca. Nie są to jednak te same rzeczy. Striptease to taniec, który zawiera zestaw ruchów mających na celu demonstrację kobiecego lub męskiego ciała. Pole dance jest tańcem sportowo-akrobatycznym. 23 lipca 2014 roku SportAccord i Międzynarodowa Federacja Gimnastyczna przyznały oficjalny status dla Pole Sport (tańca na rurze). Co więcej, seksowne ubrania, nagość i intymne gesty są zabronione w zawodach pole dance. Jeśli sędzia uzna, że w występie uczestnika były elementy striptizu, może on zostać w pełni zdyskwalifikowany. Tańczyć mogą ludzie wszystkich zawodów, mężczyźni, kobiety i dzieci. W ten sposób pokazują już całkiem dojrzałemu i wciąż rosnącemu pokoleniu, że taniec na pylonie to nie deprawacja i żądza, ale sport, w którym można nie tylko budować mięśnie, ale i nauczyć się pięknie poruszać.

Dyscyplina pole dance dzieli się na 3 grupy: artystyczną, akrobatyczną i egzotyczną. Każdy z nich jest inny i na swój sposób ciekawy. Tutaj wybór może być interpretowany tylko przez pragnienie początkującego tancerza.

W kierunku akrobatyki (akrobatyce) sportowcy demonstrują siłę, gibkość i wytrzymałość. Tricki wykonywane są głównie na szczycie pylonu. Choreografia jest tu minimalna, liczy się złożoność elementów, szybkość przechodzenia między nimi, techniczność. Ten trend przypomina gimnastykę.

Artystyczny to taniec na pylonie, który zawiera nie tylko elementy akrobatyczne i taneczne, ale także oprawę tańca zgodnie z określonym obrazem. Wygląd i choreografia muszą być dopasowane do muzyki. Za pomocą makijażu, kostiumów i muzyki polidancer ujawnia swój wizerunek na scenie. Numer może zawierać zarówno elementy akrobatyczne jak i skręty na pylonie. Przejścia z jednego pylonu na drugi muszą być taneczne. Można wybrać dowolny kierunek choreografii z wyjątkiem striptizu.

Exotic to striptiz na pylonie z niewielką ilością tricków, najczęściej w parterze. Jest to taniec seksualny, w którym kobieta pokazuje całe swoje piękno i atrakcyjność. Ten rodzaj tańca tańczy się najczęściej w butach na wysokiej platformie i wysokim obcasie, zwanych paskami. Złożoność trików na pylonie nie jest tu szczególnie istotna, najważniejsza jest gracja, płynne przechodzenie z jednego ruchu w drugi, zmysłowy wygląd, charyzma i estetyka. Exotic – najmłodszy kierunek pole dance, który wywodzi się z Rosji i “zaraża” inne kraje. Rosyjskie tancerki piękności podróżują po całym świecie z egzotycznymi kursami mistrzowskimi. Trend ten jest szczególnie popularny ze względu na naturalne pragnienie kobiet, aby stać się zgrabnymi i wyzwolonymi, dzięki czemu mężczyźni będą je bardziej lubić.


Leave a Reply